Dom zamykany / Koziej Architekci

nowoczesna-STODOLA-Dom-zamykany-Koziej-Architekci-9

„Dom zamykany” to propozycja dla osób ceniących spokój, kontakt z naturą oraz dyskretną oryginalność. Budynek cechuje ascetyczna forma, wyważone proporcje i przemyślany układ funkcjonalny. Jego największym wyróżnikiem jest jednak możliwość całkowitego zamknięcia za pomocą okiennic, które dzięki nieszablonowym detalom stapiają się z drewnianą fasadą, tworząc zwartą i niebanalną bryłę.

Założeniem projektu było wykreowanie harmonijnej architektury wtapiającej się w leśne otoczenie. Budynek miał być całoroczny, z możliwością dłuższych przerw w zamieszkaniu. Uznaliśmy, że wymogi te najlepiej spełni dom typu „stodoła” z zadaszonym tarasem oraz gankiem. Przestrzenie pod okapami zostały zaadoptowane – od strony południowej na taras i drewutnię; od strony północnej na składzik z narzędziami ogrodniczymi oraz przedsionek ze spiżarnią. Z uwagi na przerwy w użytkowaniu, zdecydowaliśmy się na ogrzewanie elektryczne, połączone jednak z wysoką izolacyjnością termiczną przegród zewnętrznych. Nieogrzewane pomieszczenia stanowią tu jednocześnie bufor osłaniający wnętrze.

Dom jest dwukondygnacyjny. Przestrzeń na parterze stanowi salon połączony z kuchnią (przenikają się tu harmonijnie podstawowe strefy domowe), łazienka oraz pomieszczenia gospodarcze. Zastosowane zabudowy meblowe mieszczą wiele schowków, na jednej ze ścian zaprojektowaliśmy też biblioteczkę skrywającą telewizor. Na poddaszu zlokalizowane są dwie wygodne sypialnie. Charakter wnętrzom nadaje jasna liściasta sklejka, przechodząca z zabudowy na podbitkę poddasza oraz poręcz schodów. Smaku dodają dębowe stopnie, parapety i zabudowa kuchni. Dzięki zastosowanym materiałom oraz meblom o ponadczasowym wzornictwie, wnętrze jest zarazem nowoczesne i eleganckie.

Podziwiaj naszą galerię nowoczesnych STODÓŁ na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Projekt i tekst: Koziej Architekci, Michał Koziej, Magdalena Koziej
Zdjęcia: Anita Osuch, Krystian Berlak