Barn Like Home in Slovakia / Martin Boles Architect

nowoczesna-STODOLA-Barn-Like-Home-in-Slovakia-Martin-Boles-Architect-02

Firma Martin Boles Architect jest autorem projektu domu, który został wybudowany dla rodziny z dwojgiem małych dzieci, mieszkającej w słowackiej miejscowości Stara Lubovna. Dom z dwuspadowym dachem i drewnianym obiciem (surowe drewno modrzewiowe) został zainspirowany  przez klasyczne stodoły, które można znaleźć w tym rejonie. Klasyczna konstrukcja została jednak zmieniona po stronie północnej i złamana jest w części środkowej, aby wpuścić do środka większą ilość światła.

„Przeszklona fasada zamazuje granice między wnętrzem i otoczeniem zewnętrznym, pozwalając połączyć dom z ogrodem” – wyjaśniają architekci.

Dwa betonowe bloki, zwane przez architektów „pudełkami”, wzmacniają główną konstrukcję domu. „Są wizualnie oddzielone od ścian zewnętrznych, dzięki czemu środkowa część mieszkalna jest optycznie powiększona” – piszą twórcy projektu. „Dwa małe pokoje nad elementami betonowymi, ukryte pod dwuspadowym dachem, tworzą przestrzenie bardziej prywatne.” Wykorzystanie dużej ilości drewna także w środku budynku sprawia, że w domu tworzy się ciepła, sielska atmosfera.

Podziwiaj naszą galerię na Pinterest oraz poczytaj aktualności na Facebook

Zdjęcia: Erika Banyayova
Tekst: nowoczesna STODOŁA